Provetravanje stanova ima sve veći značaj zbog povećane nepropustljivosti savremenih konstrukcija prozora i vrata. Njihova odlična zaptivenost predstavlja izuzetan tehnički napredak, a ujedno zahteva nova rešenja za dovod svežeg i odvod istrošenog vazduha. Tu ulogu preuzimaju sistemi za provetravanje. U današnjim uslovima građevinske tehnike sistemi ventilacija prvenstveno su nužni kod sanitarija, kuhinja, kotlarnica itd.
Osnovu svih Schiedelovih sistema za provetravanje čine
serijski izrađeni elementi od lakog betona, različitih tipova i dimenzija,
debljine spoljnjih zidova 2,5 cm i jedinstvenom visinom od 33 cm, pomoću kojih
se mogu graditi odgovarajući kanali.
Kod izrade potrebno je obratiti pažnju na odgovarajuće zakonske propise i
toplotnu provodljivost, odnosno protivpožarnu zaštitu.
Ventilacije koje deluju po principu termičkog uzgona daju jednostavna rešenja. Nemaju pokretne delove, održavanje nije potrebno i ne stvaraju buku. Termički uzgon zavisi od temperaturne razlike između vazduha u prostoriji koju provetravamo i okoline. Efikasnost ovih instalacija zavisi od jačine termičkog uzgona. Sve prednosti (jednostavnost, ekonomičnost, odsustvo buke) mogu se iskoristiti sve dok termički uzgon pruža dovoljan stepen provetravanja. Kod viših zgrada i u nepovoljnim uslovima provetravanja (stan bez poprečnog provetravanja), kao i kod dobro zaptivenih prozora i vrata, moraju se predvideti ventilacije na mehanički pogon (sa ventilatorima).
Instalacije za provetravanje na toplotni uzgon primenjuju se u unutrašnjim sanitarnim prostorijama u stambenim objektima sa najviše 8 spratova. Kod viših zgrada i u nepovoljnim uslovima provetravanja, kao npr. kod stanova bez poprečnog provetravanja i kod izuzetno dobrog zaptivenih vrata i prozora, najcelishodnija je ugradnja ventilacija sa mehaničkim provetravanjem.
Ovaj način provetravanja predstavlja najbolje rešenje ventilacionih sistema koji deluju na principu terminčkog uzgona Kod viših zgrada potreba za većim prostorom nadoknandjuje se većim provetravanjem (u poredjenju sa ventilacijom sabirnih kanala).
Kod provetravanja pomoću kanala svaka prostorija priključena je na vlastiti
kanal svetlog preseka 150 cm2.
Prilikom provetravanja odredjenog prostora svež vazduh se uzima iz preostalog
dela stana. U zavisnosti od zaptivenosti prozora i vrata vazdušni tok dolazi iz
prostorija stana ili hodnika u prostoriju koju provetravamo. Ovakav način
kretanja vazduha izazvia stalno mešanje, odnosno obnavljanje vazduha u ostalim
prostorijama. Pored toga, vazduh dolazi u unutrašnje sanitarne prostorije već
delimično zagrejan na sobnu temperaturu.
Područje primene:
Sabirne ventilacije na termički uzgon ugrađuju se samo u slučaju da nema prostora za pojedine otvore za provetravanje. Ako nema dovoljno prostora za ventilaciju to obično dovodi do smanjenog efekta, odnosno do lošijeg provetravanja.
Dok je kod provetravanja sa jednostrukim kanalima za svaku
prostoriju namenjena površina kanala od 150 cm2, kod sabirnog otvora je prečnik
za pojedine priključke površine približno 50 cm2, što iznosi samo jednu
trećinu. Izrada sabirnog otvora za provetravanje i mogućnosti priključenja prikazane su u šemama datim na sajtu proizvodjaca.
|
![]() |